Çocuklar İçin Su Tüketimi

Çocuklar yetişkinlerle kıyaslandığında vücut kütle oranına göre daha büyük bir yüzey alanına haiz oldukları için buharlaşma ile daha çok su kaybederler.

Terleme kabiliyetleri ve böbrek fonksiyonları daha azca gelişmiştir. Sıcak ortamlardaki oyun yada egzersizler sırasında yetişkinlere nazaran sıcağı daha az tolere ederler, ağırlıklarına bakılırsa daha fazla metabolik ısı üretirler, susama kırılganlıkları daha düşüktür ve daha fazla suya gereksinimları olduklarını anlamayabilirler. Bu alanda meydana getirilen çalışmalarda çocuklarda yetişkinlerle benzer bir hızda dehidrasyon geliştiği görülse de, çocukların vücut sıcaklıkları yetişkinlerden daha hızlı terfi etmiş olduğu için, yeterli sıvıyı almaları yetişkinlerden daha önemlidir.

Sıcak havada oynayan ve egzersiz gerçekleştiren çocukların yalnızca su içmeye teşvik edilmesi kafi değildir, izlenmeleri de gerekir. Sıcak havada fizyolojik aktivitenin bir sonucu olarak çocuklarda kolayca dehidrasyon gelişebilir ve bu konum yalnızca ciddi değildir, bununla beraber yaşamı tehdit edici özelliktedir.

çoğu vakit hafifçeçe dehidrasyon sık susama ve sarı idrar şeklinde emarelerle kendini gösterirken, daha ciddi dehidrasyon ciltte, ağız ve dilde kuruluk, gözlerde çöküklük, griye dönen deri rengi, deride kızarma, sıcaklık ve gevşeklik, gözyaşının olmaması, idrar çıkışında azalma gibi belirtilere niçin olur.

Çocukların sıvı gereksinimi yaşla birlikte değişmiş olur. Süt alımı azaldıkça içeceklerle alınan su giderek daha önemli hale gelir. 0-1 yaşta anne sütü en iyi sıvı deposudır. 6. Aydan itibaren su ve tamamlayıcı besinler (mama, meyve, sebze suyu) anne sütüne destek olarak sıvı deposunı oluşturur. 1 yaş sonrası ise en iyi sıvı kaynağı sudur.

Tatlarından dolayı popüler olan asitli içecekler çocuklar için daha çekici şeklinde görünse de aslabir zaman suyun yerine geçmezler. Kafein içerikleri yüksek olan bu grup içecekler, yüksek asit içerikleri ile dişler için de zararı dokunandır ve yüksek kalorileri nedeniyle çocukluk çağı obezitesine zemin hazırlarlar.

Ev yapımı limonatalar sıcak havalarda özellikle bu asitli içecekler yerine alternatif olarak kullanılabilir. Suyun keyfini sevmeyen çocuklar için suyun içine limon sıkmak yada meyve, sebze eklemekte suyu daha cazip hale getirecek uygulamalardır.

About the author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir