Her Zaman Her Yerde Su İçmek

Ağırlığımızın yarısından fazlasını oluşturan suyun vücuttaki dengesini korumak, sağlığımız için büyük önem taşıyor. Kaybedilen suyu yerine geçirmek için en iyi seçim su içme olduğundan, gün süresince belirtilen ölçülerde su içilmesi gerekiyor.

Bunun haricinde yemeğe bir kase çorba ile başlanılması ve yiyecek sırasında da minimum bir bardak su içilmesi gerekiyor. Diğer bir dikkat edilmesi gereken noktanın ise fiziksel aktivite esnasında vücuttaki su kaybının, dolayısıyla su ihtiyacının artması olduğuna dikkat çekmek gerekiyor bu yüzden, fiziksel aktiviteye su içerek başlamanın ve aktiviteyi su içerek sürdürmenin, vücuttaki su dengesinin bozulmaması açısından önemi büyüktür.

Fert, fiziksel aktivite bittiğinde dahi su içmeye devam ederek, vücudunda oluşan su kaybını eski dengesine kavuşturmaya çalışmalıdır. Otomobilde, trende, uçakta, kısacası tüm yolculuklarda da kişinin yanında mutlaka içme suyu bulundurması gerekir. Özellikle uçak yolculuğu ve dağ tırmanışları benzer biçimde yüksek rakımlara çıkılan durumlarda, vücudun su kaybı artar. Fark edilmese de, uçakta ortamın nemi düşer. Yolculukta vücudun yitirdiği suyu hızla geri kazanabilmek için su yada limonla tatlandırılan sıcak su içmek önerilir.

Su Kayıpları
Özellikle sporla uğraşan kişiler düzgüsel kişilere bakılırsa daha çok su kaybeder. Spor esnasında vücut normalden fazla dehidrasyona uğrar ve vücut çok fazla enerji sarfeder. şu sebeple sporcular normalden daha çok su içmesi gerekir. En az 3 litre su bulundurmaları lazımdır.

Her zaman her yerde yanımızda su taşırsak su içmek daha çok aklımıza gelir ve günlük su ihtiyacını karşılamış oluruz. Su içmek bizim için her ne kadar işkence olsada özellikle sıcak yaz aylarında ağzımız dilimiz yapışır bunun sebebi vücudun dehidrasyona uğramasıdır. Yaz günlerinde su içmeyi artırın ne kadar bol su o denli sağlıklı insan anlamına gelir.

Su yaşamımızın bir parçasıdır. Ne kadar dikkat edersek o kadar sağlıklı oluruz. Bol su içen kişilerin azca su içen kişilere gore daha uzun yaşadığı ve daha genç kaldığı uzmanlar tarafınca kanıtlanmıştır.

Sizde sağlıklı ve zinde bir yaşam yaşamak istiyorsanız minimum 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin, her süre her yerde yanınızda su bulundurun.

About the author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir