Su yaşam kaynağıdır. İnsan vücudunun yüzde 70‘i sudan oluşur. Gün içinde ne olursa olsun 6-8 bardak su içilmeli. Peki ya sıcak su içmek? Sıcak su içmenin faydaları olduğu benzer biçimde zararları olduğunu bilmek de önemlidir.

Musluktan akan sıcak suda zararlı maddeler bulunabilir. Özellikle borularda pas varsa zehirlenme bile olabilir. Su tesisatındaki kirler sıcak su ile çözülebilir. Bu sebeple musluktan akan sıcak suyu kullanmak doğru değildir. Doğru olanı musluktan soğuk su alıp onu ısıtmaktır.

Sıcak su dudakları ve ağzı inceltebilir, minör yanıklara yol açabilir. Denetim ederek içmek gereklidir. Ağızda kabarcığı niçin olabilen sıcak su sindirim sistemine de zararlı olabilir. Vücut sıcaklığından fazla olan sıcak su iç organları etkileyebilir.
Özellikle yatmadan önce fazla sıcak su içmek hela ihtiyacını arttırır ve bu da kaliteli uykuyu engeller.

Vücuttan fazla suyu çıkarması için böbreklerde kılcal bir sistem bulunur. Sıcak su bu kılcal sistemde hasara niçin olabilir.

Vücut susuz kalmış olduğunda çok su içmek konsantrasyonu kötü yönde etkilemektedir. Susadıkça suyu sıcak olarak değil ılık oda sıcaklığında ya da biraz serin içmek doğru yoldur. Gereğinden çok fazla içilen su beyindeki hücrelerde şişmeye niçin olabilir.

Vücudumuzda bulunan fazla suyu atmak için böbrek yoğun olarak çalışmaktadır. Böbrekler vücuttaki fazla suyu çıkartabilmesi için kılcal bir sisteme haizdir. Fazla sıcak su tüketmenin toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olacağına dair inanış yanlıştır. Gereğinden fazla su üstelik sıcak olması böbreklerde hasar oluşmasına neden olabilir.

Yeterli miktarda sıcak su içilmesi kanın hacmini arttırmaktadır. Kapalı bir sistem olan dolaşım sisteminde gereksiz basınç ile karşılaşılmış olduğunda bu basınç kan damarları ve kalp ile taşınır. Bu da baş ağrısına neden olabilir.

Kimi vakit gereğinden çok fazla su tüketilmektedir. Gereğinden fazla tüketilen sıcak su çeşitli sorunlara neden olabilir. Beyinde ve dolaşım sisteminde oluşabilecek baskı nefes darlığı sorununa neden olabilir ve önemli boyutta iç yaralanmaya sebep olabilir.

Su içmek başlı başına faydalı ve mecburi bir davranıştır. Ancak sıcak su içmenin vücut için faydalı olduğu bilgisi yanlıştır. Hele ki sıcak su da kurşun ve kirletici maddeler, toksinler varsa zararı dokunandır. Bağırsakların iç kısmına zarar verebilir. Dili tahriş edip zarar verebilir. Sağlığınızın negatif etkilenmemesi için sıcak suyu yalnız gerektiğinde tüketmek gereklidir.