En önemli yaşam kaynağı olan su vazgeçilmezdir. Besin almadan vücut belli bir süre kendini koruyabilse de susuz bu mümkün değildir. Haftalarca yemek yemeden yaşayabilen canlı, susuzluğa en çok birkaç gün karşı koyabilir. Vücut suyu % 20 oranında azaldığında sonuç ölümdür bu nedenle suyun faydaları saymakla bitmez

Bedenimizdeki organların eniyi şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan su oranı ortalama iki litredir. İhtiyaç duyulan su miktarı kişiye nazaran de değişmektedir. Sıcak bölgelerde yaşayan ya da fazla efor sarf eden kişilerin daha fazla su içmesi gerekmektedir. Su sadece yazları değil her vakit vücudumuzun gereksinim duyan temel kaynaktır.

Hayatımızın vazgeçilmez parçası olduğu bilinmesine rağmen birçok fert tarafınca ihmal edilmektedir. Gelin suyun faydaları ile ilgili bazı başlıkları yine hatırlayalım.

Beyinsel faaliyetler
Bir bardak su insanoğluın konsantre olmasına, yenilenmesine ve uyanık kalmasına yardımcı olabilir.

Ağız kokusu
Gün içinde yetersiz sıvı alımı sebebiyle tükürük miktarı azalabilir. Tükürük miktarının azalması ile ağız temizliği için ihtiyaç duyulan sıvı yetersiz kalarak, ağız kokusunun oluşmasına niçin olur.

Kalp
Kanımız, hücreler için gereksinim duyulan oksijen ve diğer maddeleri su ile birlikte daha hızlı taşır. Su ihtiyacı karşılanmadığı zaman kan hacmi azalabilir ve bu da dolaşım sistemini negatif etkileyerek kalbin yükünü arttırır.

Cilt
Vücuttaki bazı toksinler, derinin tıkanmasına niçin olabilir, bu da gözeneklerin hava almamasına ve aknelerin oluşmasına niçin olur. Cildin kırışmasını geciktirirken, su bu toksinleri temizler ve sivilce riskini azaltabilir.

Böbrek taşı
Yeteri kadar sıvı almayan böbrekler zararlı maddeleri vücudumuzdan uzak tutmakta zorlanır. Bu da böbrek hastalığına, hatta böbrek taşına niçin olur.

Saçlar
Yetersiz su tüketimi saç kırılmasına, kepeklenmesi ne, kuruluk oluşmasına ve saç dökülmelerine neden olur.

Kas kitlesi
Özellikle kas çalıştıran spor yapan kişilerin su tüketimine dikkat etmesi gerekir. Vücuttaki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacı da artar. Spor öncesi ve daha sonra su içmek kasılma ve kramplarla başa çıkmaya yardımcı olur.

Gebelik
Rahim kasılmalarını, erken doğumu ve bebeğin suyunun azalmasını önler.

Kabızlık
Vücut yeterince su almadığında ne kadar lifli besinler alınmış olursa olsun vücutta etkin bir şekilde kullanılamaz.Yetersiz su tüketimi, sindirim sistemine zarar vererek,bağırsakların çalışmasında soruna niçin olur.

Stres
Beyin dokusunun yüzde 85’i sudan oluşmaktadır. Bedende ihtiyaç duyulduğundan daha azca su var ise ruhen ve fiziksel olarak strese neden olur. Susuzluğa dayanılamamasının sebebi budur. Susuz kalan beyin dokuları, su içmek için devamlı bir istek duymamıza niçin olur ve suya erişimin olmadığı durumlarda kendimizi gerilmiş hissederiz.

Reflü
Yeterli oranda su alımı ile reflünün etkisini azalttığı şeklinde iyileştirebilir de.